Co można zrobić przy ciemieniusze, czyli jakie są skuteczne sposoby na ciemieniuchę?
U niemowlaków może pojawiać się przypadłość zwana ciemieniuchą. Jej symptomami są brązowe łuski, które przyklejają się do owłosionej skóry dziecka. Nie jest to choroba, ale jest to przypadłość, która bywa dokuczliwa.
Jakie są objawy ciemieniuchy?
Bezpośrednią przyczyną ciemieniuchy jest brak właściwego rozwoju gruczołów łojowych. Gdy są one niedostatecznie rozwinięte mogą prowadzić do nadmiernego produkowania sebum, czyli substancji, która otacza skórę i zapewnia jej właściwie nawilżenie oraz natłuszczenie. Problemy ze skórą u niemowlaka mogą być większe, gdy w organizmie narodzonego dziecka znajduje się nadal nadmiar hormonów kobiecych. Wówczas dochodzić może do stanów zapalanych o charakterze łojotokowym. Sebum łączy się z łuszczącym się naskórkiem i tworzy specyficzną skorupę na skórze. Jest ona widoczna na skórze w postaci łusek.
Wprawdzie ciemieniucha nie jest chorobą, ale warto zdecydować się na redukowanie takich problemów ze skórą u dziecka, gdyż pozwala to zapewnić prawidłowe oddychanie skóry, a co za tym idzie również lepsze jej funkcjonowanie. W tym celu mogą być zastosowane sposoby na ciemieniuchę, które są domowymi metodami radzenia sobie z takimi problemami. Z ciemieniuchą można sobie poradzić poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Warto jest stosować między innymi:
– specjalne maseczki,
– natłuszczenie z wykorzystaniem oliwki czy wazeliny,
– wyciągi roślinne.
Podstawowym sposobem radzenia sobie z ciemieniuchą jest natłuszczanie główki dziecka oliwką, która jest przeznaczona dla niemowląt. Warto ją stosować na kilkanaście minut przed kąpielą. Pozwala to zmiękczyć twarde łuski. Podczas kąpieli warto jest stosować również szampony przeznaczone dla niemowląt. Po jej przeprowadzaniu można ponownie zastosować oliwkę lub wazelinę. Polecane jest również stosowanie lekkich, bawełnianych czapeczek.
W aptekach można znaleźć również specjalne preparaty, które mogą być stosowane przy występowaniu ciemieniuchy. Takie specjalne środki zawierają substancje natłuszczające, a także wyciągi roślinne. Pozwalają one zapewnić odpowiednią pielęgnację skóry dziecka.
Skuteczne domowe sposoby na ciemieniuchę
Do skutecznych, domowych metod na ciemieniuchę zaliczają się specjalne maseczki z płatków owsianych. Jest to bardzo skuteczna metod radzenia sobie z taką przypadłością o niemowlaków. Natomiast jej minusem jest to, że trzeba mieć duża cierpliwość przy jej nakładaniu. Ze względu na wiek dziecka może to być utrudnione. Sam zabieg opiera się na przygotowaniu wywaru z ciepłej wody oraz dwóch łyżek płatków owsianych. Taki wywar musi odstać, aż płatki zmiękną. Następnie można nałożyć go na skórę głowy niemowlęcia. Po kilku minutach z takim wywarem na skórze można wykąpać niemowlaka.
Prawidłowo realizowana pielęgnacja skóry niemowlęcia powinna być wystarczająca. Realizując domowe metody radzenia sobie z ciemieniuchą po dwóch do trzech tygodni można zlikwidować problem. Natomiast zdarza się, że problem się utrzymuje, a nawet dochodzi do zwiększania obszaru skóry zajmowanego przez zmiany związane z ciemieniuchą. Wówczas konieczna jest wizyta lekarza.