Jeszcze do niedawna depresja była chorobą lekceważoną przez środowisko. Często mówiło się, że jest fanaberią. Teraz wiemy, że jest to poważny problem dla chorej osoby i jednocześnie jej rodziny, z którym trzeba się zmierzyć. Jak walczyć z depresją, gdzie szukać pomocy?
Objawy depresji
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób. WHO sklasyfikowało ją na czwartym miejscu pod względem częstotliwości występowania. Jest to choroba, która może dotknąć każdego z nas.
Objawy choroby są bardzo niepozorne. Smutek, lęk, złe samopoczucie, a wreszcie utrata zainteresowania życiem i jego radościami. Osoba, która mierzy się z depresją funkcjonuje w zwolnionym rytmie, ma zaburzenia koncentracji, problemy ze snem. Samoocena takiej osoby jest bardzo niska.
Kolejnym objawem depresji są zaburzenia apetytu, które prowadzą do utraty masy ciała. Bardzo często pojawiają się myśli samobójcze.
Złe samopoczucie chorej osoby widoczne jest w wyglądzie. Mimika chorej osoby jest bardzo skąpa, głos monotonny, a tempo wypowiedzi spowolnione. Ruchy chorego są ociężałe, ale widoczny jest niepokój ruchowy. Częste zmiany pozycji czy manipulowanie palcami rąk są typowym objawem depresji.
Depresję bardzo ciężko zauważyć. Sami chorzy bardzo często przekonani są, że jest to chwilowe obniżenie nastroju spowodowane ciężkimi warunkami w pracy, problemami czy niekorzystną porą roku. Objawy, które powinny wzbudzić czujność u rodziny chorego to problemy ze snem, utrata zapału do wcześniej wykonywanych czynności czy pasji, z którymi wiąże się życie chorej osoby.
U osoby chorej na depresję bardzo widoczna jest zmienność nastrojów.
Przyczyny depresji
Przyczyny depresji nie zostały jeszcze do końca poznane. Na pewno częściowo mogą być to skłonności genetyczne oraz psychospołeczne.
Coraz więcej lekarzy skłania się jednak ku twierdzeniu, że przyczyną depresji może być również styl życia. Zła dieta, mała aktywność fizyczna oraz przewlekły stres mogą mieć ogromny wpływ na naszą kondycję.
Jak walczyć z depresją?
Depresja jest ciężką i długotrwałą chorobą, która sama nigdy nie ustąpi. Wymaga leczenia farmakologicznego.
Leczenie nie przynosi efektów od razu. Jest to proces, którego wyniki można zauważyć najwcześniej po 6 tygodniach. U osób starszych leczenie może okazać się jeszcze trudniejsze, a pierwsze rezultaty widoczne będą później, gdyż po około 12 tygodniach.
Terapia lekami przeciwdepresyjnymi nie przynosi prawie żadnych skutków ubocznych. Nie są to środki, które uzależniają. Nie wywołują działania pobudzającego lub wprost przeciwnie – uspokajającego. Nie mają wpływu na osobowość chorej osoby.
Równolegle z leczeniem farmakologicznym prowadzona jest psychoterapia. Skutki oraz czas leczenia u każdego chorego wyglądają inaczej. Jest to uzależnione od pacjenta, jego sytuacji życiowej oraz wsparcia, które otrzymuje od rodziny i przyjaciół.
Depresja jest chorobą podstępną, która rozwija się długo, a pacjent bardzo często pozostaje sam ze swoimi dolegliwościami. Wsparcie rodziny jest w tej sytuacji niezmiernie ważne i ma ogromne znaczenie dla powodzenia terapii.