Olej rzepakowy należy do najpopularniejszych olejów w polskiej kuchni. Jego właściwości sprawiają, że doskonale nadaje się do przyrządzania wielu potraw – w tym smażenia i gotowania. Oprócz tego jest jednak bardzo wartościowym produktem, pełnym cennych składników odżywczych. Dlaczego warto zawsze mieć choć jedną butelkę oleju rzepakowego w swojej kuchni? Jak można go stosować?
Bogactwo witamin i kwasów Omega
Olej rzepakowy zawdzięcza swoje prozdrowotne działanie zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Beta-karoten, czyli witamina A, korzystnie wpływa na wzrok oraz układ odpornościowy. Z kolei witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, wzmacniającym ściany komórek, a witamina K reguluje gospodarkę wapniową oraz utrzymuje prawidłowy poziom krzepliwości krwi. Dodatkowo, dzięki obecności steroli roślinnych, olej rzepakowy korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi.
Do najważniejszych zalet oleju rzepakowego należy jednak zawartość kwasów tłuszczowych Omega-6 oraz Omega-3 w najzdrowszej dla ludzkiego organizmu proporcji 2:1. Zapobiegają one schorzeniom układu sercowo-naczyniowego, pomagają regulować przemianę materii, wspomagają pracę układu nerwowego i mózgu oraz jego prawidłowy rozwój u dzieci, a także biorą udział w procesach regeneracji tkanek.
Wymienione składniki odżywcze są niezbędnymi elementami zdrowej diety – właśnie dlatego olej rzepakowy powinien znaleźć się w diecie każdej osoby dbającej o samopoczucie i zdrowie.
Jak stosować olej rzepakowy?
Olej rzepakowy posiada szerokie zastosowanie w kuchni – jest doskonałą bazą do sosów sałatkowych, świetnie sprawdza się również jako dodatek do pieczywa, zup, warzyw oraz do smażenia i duszenia. Korzystanie z jego zalet jest więc wyjątkowo łatwe i nie wymaga zmiany przyzwyczajeń kulinarnych. Neutralny smak sprawia, że potrawy będą smakować tak samo jak dotąd – a będą znacznie zdrowsze.
Zarówno olej rzepakowy rafinowany, jak i naturalny, nierafinowany, należy do uniwersalnych olejów w każdej kuchni. Jest doskonały nie tylko do sałatek, smażenia i pieczenia – warto go wykorzystać także do pieczenia ciast, produkcji majonezu i podobnych sosów oraz jako składnik zalew i marynat (np. do przetworów). Wysoka zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że zarówno sam olej, jak i przechowywane w nim produkty, zachowują świeżość przez długi czas. Olej ten też ma neutralny smak, dzięki któremu nie zmienia smaku dań, a wręcz przeciwnie – podkreśla go.
Olej rzepakowy – doskonały nie tylko w kuchni
Olej z rzepaku można stosować także od zewnątrz, jako składnik maseczek oraz do popularnego zabiegu olejowania włosów. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia oraz chroni skórę i włosy przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Regularne stosowanie pozwala skutecznie zapobiegać procesom starzenia się skóry oraz już po niedługim czasie sprawia, że włosy stają się miękkie i mniej łamliwe.
Olej rzepakowy skarbem Europy
Polska należy do największych europejskich producentów rzepaku. Dlatego powstał program „Olej rzepakowy skarbem Europy”, mający na celu promocję tego tłuszczu oraz edukację konsumentów na temat jego właściwości prozdrowotnych. Do jego głównych założeń należy zwiększanie spożycia polskich olejów pochodzących z lokalnych upraw oraz rozpowszechnianie informacji o oleju rzepakowym, w tym o jego historii, rodzajach, składzie i zawartych w nim składnikach odżywczych.