Nieraz na pewno słyszeliśmy o cudownych właściwościach octu jabłkowego. Stosowały go nasze babcie i mamy, a skutki tego były takie, że ich pasma były mocne i błyszczące. I rzeczywiście, codzienna pielęgnacja włosów powinna zakładać używanie tego składnika. Jest ogólnie dostępny i niedrogi.
Jak powstaje i co zawiera w sobie ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek, co oznacza, że możemy przygotować go samodzielnie we własnym domu. Wystarczą jabłka, woda oraz odrobina miodu. Mówi się, że ocet jabłkowy był stosowany i polecany przez samego… Hipokratesa! Zatem nic dziwnego, że nasze mądre babcie poszły za jego radą! Ocet jabłkowy to źródło tak cennych komponentów, jak:
• biotyna;
• kwas foliowy;
• pektyny;
• enzymy;
• witaminy (w szczególności z grupy B).
Jak łatwo można się zatem domyślić, płukanka z octu wzmacnia cebulki włosa, dzięki czemu pasma mniej wypadają. Są one gładkie, błyszczące, łatwe w rozczesywaniu. Ocet jabłkowy zbawiennie wpływa na łuszczenie się skóry, w znacznym stopniu zapobiega więc powstawaniu łupieżu. Po umyciu mokre włosy powinniśmy opłukać wodą z octem (1 łyżka preparatu na litr wody). Dużą popularnością cieszą się także szampony do włosów na bazie octu.
Octowy szampon z dodatkiem olejków eterycznych
Aby przygotować domowy produkt do mycia włosów potrzebne będą:
• szampon, którego używamy na co dzień;
• łyżka octu jabłkowego:
• kilka kropel olejku arganowego;
• kilka kropel oleju z czarnuszki.
Do małej miseczki wlewamy szampon (dokładnie tyle, ile używamy go podczas jednego mycia), łyżkę octu jabłkowego oraz olejki eteryczne. Wszystko energicznie mieszamy. Na mokre włosy nakładamy mieszankę i mydlimy głowę. Zapach jabłek przyjemnie miesza się z tłustymi olejkami (warto przy tym dodać, że olej z czarnuszki wydziela obłędny zapach). Po powstaniu piany należy odczekać 5 minut. Kolejny etap to oczywiście spłukanie głowy letnią wodą. Najważniejsze pytanie brzmi: „Czy po wysuszeniu włosy pachną octem?” Na szczęście tylko nieznacznie! Lekka woń jabłek warta jest efektu końcowego. Kosmetyki do włosów na bazie octu sprawiają, że kosmyki są lśniące i gładkie. Powinny używać go panie z kręconymi włosami. Niesforne loki łatwiej potem okiełznać.
Czasami tani produkt i niewielki wysiłek naprawdę się opłacają. Jak widać po powyższym opisie, przygotowanie szamponu do włosów, którego podstawę stanowi ocet jabłkowy, wcale nie jest trudne, a rezygnacja z substancji chemicznych i konserwantów tylko wyjdzie nam na dobre.